среда, 18 февраля 2015 г.

რისთვის გვჭირდება ჰაერი?


რისთვის გვჭირდება ჰაერი?

საპრეზენტაციო ვიდეო
















 მოსწავლეები თვლიდნენ, აინტერესებდათ რამდენხანს გაძლებდა ანთებული სანთელი ქილაში







გაკვეთილის მთავარი თემა

რისთვის გვჭირდება ჰაერი”
სწავლების საფეხური
დაწყებითი
მოსწავლეთა პროფილი
მე2 კლასი. 12 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვლელობა/აქტუალობა
ჰაერის მნიშვნელობა ცოცხალი ორგანიზმისთვის.რა მნიშვნელობა აქვს ჰაერის სისუფთავეს
გაკვეთილის  მიზნები და შედეგები
საკუთარი აზრის თავისუფლად გამოთქმის უნარის ჩამოყალიბება.ცოდნის სისტემაში მოყვანა. სინთეზის და ანალიზის უნარის განვიითარება.
შეფასების საგანი და  პროცედურები
ინდივიდუალური
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
ვიდეო მასალა,სახელმძღვანელო, სურათი, სანთელი,ასანთი, გამჭვირვალე ქილა
გაკვეთილის  მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
საორგანიზაციო საკითხები
A ფაზა-გამოწვევა
მოსწავლეებს გამოვკითხავ ფრონტალური კითხვებით:
1.      სად არის ჰაერი?
2.      რა მნიშვნელობა აქვს ჰაერს ადამიანისთვის?
3.      კიდევ რა სუნთქავს ჰაერით?
4.      ჰაერი რომ არ იყოს რა მოხდებოდა?
B. ფაზასიღრმისეული წვდომა–20წთ
მივუთითებ ტექსტზე  „ჰაერი ჩვენი საარსებო გარემოადაგამოიყენონ სქემავიცი, მინდა ვიცოდე,ვისწავლედა შედეგები   ჩაწერონ  ცხრილში.
C. პრეენტაცია, ცდის ჩატარება და შეჯამება
ვაძლევ შეკითხბებს:
რა მნიშვნელობა აქვს ჰაერს ადამიანის ჯამრთელობისათვის, როგორ დავიცვათ ჰაერი დაბინძურებისაგან.
საშინაო დავალება




понедельник, 2 февраля 2015 г.

ლომი და თაგვი

ლომი და თაგვი







სამოდელო გაკვეთილები
გაკვეთილის მთავარი თემა
ი.გოგებაშვილის  იგავი „ლომი და თაგვი“
სწავლების საფეხური
დაწყებითი, II კლასი
გაკვეთილის მნიშვნელობა/ აქტუალობა
მოსწავლეები ფრაგმენტებზე დაყრდნობით გამოთქვავენ ვარაუდებს, მუშაობენ ტექსტზე, ახდენენ ტექსტის გამთლიანებას შინაარსზე დაყრდნობით, მოსწავლეს უწევს მუშაობა   ინდივიდუალურად და მთელ კლასთან, მიღებული ცოდნის გამოყენებას აფიქსირებენ ტექნოლოგიების საშუალებით.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მიზნები
·         ლოგიკური აზროვნების განვითარება, აზრის დასაბუთება;
·         სწორი და ხმამაღალი კითხვის ჩვევის დაუფლება;
·         მოსწავლემ მოუსმნს ტექსტს ილუსტრაციით და გამოთქვას ვარაუდები;
·        მოსწავლემ შესძლოს დაახასიათოს პერსონაჟები

ზეპირმეტყველება
ქართ.I.1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს, ადეკვატურად აღიქვას მარტივი ინფორმაცია

ქართ. III. 6. მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის სხვადასხვა სახისა და ჟანრის თხრობითი ტექსტების (ზღაპრის, ნოველის, მოთხრობის, იგავ-არაკის, წერილის, ნამდვილი ამბის...)  დამოუკიდებლად წაკითხვა და გაგება-გააზრება

ქართ.I.4. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე  შექმნილი მცირე ზომის ტექსტები და გამოხატოს მათი დამოკიდებულება

ქართ. III. 7. მოსწავლეს შეუძლია ლიტერატურული ტექსტის მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.

კითხვა
ქართ.I.7. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა;
ქართ. III. 6. მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის სხვადასხვა სახისა და ჟანრის თხრობითი ტექსტების (ზღაპრის, ნოველის, მოთხრობის, იგავ-არაკის, წერილის, ნამდვილი ამბის...)  დამოუკიდებლად წაკითხვა და გაგება-გააზრება.

წერა
ქართ.I.14. მოსწავლეს შეუძლია მარტივი წინადადებების შედგენა ნაცნობ თემებზე

ქართ. III. 12. მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა და აზრის გასაგებად ჩამოყალიბება.
ისტ

ისტ I.1. მოსწავლე ფლობს ინფორმაციულ და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებთან დაკავშირებულ ძირითად ცნებებსა და ოპერაციებს.
კომპიუტერი, ლომისა და თაგვის სურათი, პროექტორი, ა4 ფორმატის თაბახის ფურცლები.
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
გაკვეთილის მსვლელობა
ფაზა -
გაკვეთილს ვიწყებ ლომისა და თაგვის სურათის ჩვენებით(დანართი1) , მოსწავლეებს დაურიგდებათ თაბახის ფურცლები ორივე ცხოველის დასახასიათებლად (დანართი2), შემდეგ ერთობლივად შეივსება ასოციაციური რუკა ლომისა და თაგვის. (დანართი3)
ამის შემდეგ დავსვამ კითხვას და პასუხებს ჩამოვწერ დაფაზე.
შესაძლებელია თუ არა თაგვისა და ლომის დამეგობრება?
ფაზა
პროექტორის საშვალებით ვაჩვენებ ჩემ მიერ შექმნილ ელ. წიგნს, სადაც წარმოდგენილია იგავი „ლომი და თაგვი“ და ერთობლივად წავიკითხავთ პაუზებით. ანალოგიურად მოსწავლეებს თაბახის ფურცლები აქვთ დარიგებული და ავსებენ ცხრილს (დანართი4) დაისმევა კითხვები:
-რას გრძნობდით როცა შენი ვარაუდი გამართლდა/ან არ გამართლდა/?
-რით განსხვავდება ან ჰგავს თქვენს მიერ შექმნილი თხზულება?
-თქვენ რომ ავტორი იყოთ როგორ განაგრძობდით/?
 თამაში:
ბავშვები  განასახიარებენ მშიშარა და ძლიერ ლომს და გამოსცემენ შესაბამის ხმას ( მაგალითად წრიპინებენ, ღრიალებენ)
ფაზა
ყველა მოსწავლეს ურიგდება იგავის ტექსტი. კითხულობენ დამოუკიდებლად და ავსებენ ცხრილებს. (დანართი 4)


შეფასებ
განმავითარებელი კომენტარები
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
დაბალი
დამაკმაყოფილებელი
საშუალო
მაღალი
დამოუკიდებლად კითხულობს და იგებს მის შინაარსს
გამოთქვამს ვარაუდს და ამყარებს არგუმენტებს
ახასიათებს ნაწარმოების გმირს




გამოყენებული რესურსები:













სურათები: