вторник, 10 октября 2023 г.

ანბანის შემობრძანება

 


გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი/გვარი:ნინო ნონიაშვილი

საგანი: ქართული ენა

სწავლების საფეხური/კლასი: I   კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა: 15

გაკვეთილის თემა: ა და ი


გაკვეთილის მიზანი:ი და ა ასო-ბგერების გაცნობა და წაკითხვა

   გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნასთან:

1. Sesaswavli bgerebis dafiqsireba da metyvelebidan maTi gamoyofa, mimarTebis damyareba

Sesabamis grafikul xatTan;

2. Sesaswavli asoebis gamoyofa mTliani sityvidan da Tavasos dafiqsireba;

3. sityvis mTliani xatis aRqma, misi identifikacia: akustikuris naxatTan, naxatis _ nabe-

WdTan;

4. fonologiuri cnobierebis ganviTareba;

5. mosmena da adekvaturi reagireba informaciasa da instruqciaze;

6. leqsikis gamdidrebaze zrunva.

Sedegebi, Sefasebis indikatorebi da Sesabamisoba standartTan: qarT.dawy.(I). 1.1; 1.2; 1.3; 1.4; 1.5;

4.2; 4.3; 4.4; 4.5; 5.2; 6.4; 6.5; 14.1.

1. SeuZlia Seswavlili bgeris sityvidan gamoyofa, Tavasos dafiqsireba;

2. amoicnobs Seswavlil asos anban-plakatze, naxatian leqsikonSi da saanbano lotoSi;

3. aRiqvams sityvis mTlian xats da amyarebs mimarTebas mis aRmniSvnel saganTan;

4. axdens akustikuri xatis identifikacias naxatTan da naxatis _ nabeWdTan;

5. damoukideblad gamoyofs ucnob asoTa simravlidan Seswavlil asoebs;

6. daasaxela a-ze da i-ze dawyebuli sityvebi.

 

აქტივობის მიზანი და აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა

სასწავლო რესურსები

დრო(წთ)

1

 

თავდაპირველად ვესალმები კლასს, შევახსენებ ქცევის წესებს, განვუმარტავ შეფასების რუბრიკას.  ამის შემდეგ ვაცნობ გაკვეთილის თემასა და მიზანს:,,ჩვენი დღევანდელი გაკვეთილის თემას წარმოადგენს ი და ა ასობგერის გაცნობა

 

ვერბალური ახსნა

მთელი კლასი

გაკვეთილის მიზნები,

შეფასების რუბრიკა

 

3 წთ

2

 

წინარე ცოდნის გააქტიურება მასწავლებელი კლასთან ერთად იხსენებს განვლილ მასალას, საქართველოს შესახებ

·       რა ჰქვია ჩვენს სამშობლოს?

·       როგორია საქართველო?

·       ვინ ცხოვრობს საქართველოში?

·        საქართველოს კუთხებს ვინ ჩამომითვლის?

·       საქართველოს სიმბოლიკები რომელია?აღვწეროთ ისინი

 

გონებრივი იერიში / ფრონტალური კითხვა-პასუხი

მთელი კლასი

პროექტორით ფოტოების ჩვენება

5 წუთი

 

3

სიტყვების ასოებად და მარცვლებად დაშლა

·       რამდენი დამწერლობა მსოფლიოში?

·       რამდენი ასო-ბგერაა ქართულ ანბანში?ხმოვანი?თანხმოვანი?

·       რისგან შედგება სიტყვები? მარცვლები?

მოსწავლეებს  ვაჩვენებ სურათებს და უნდა  შეძლონ ბარათზე მოცემული სიტყვების დამარცვლა, შემდეგ ასოებად დასახელება და გრაფიკული ნიშნებით ჩაწერა.

 

 

გონებრივი იერიში

მუშაობა ინდივიდუალური

მთელი კლასი

ბარათები ნახატებით

10 წუთი

4

 

ია და იაკობ გოგებაშვილი (ინსცენირება)

·       იცით ბავშვებო ვინ არის ფოტოზე?

·       რა დაგვიწერა იაკობ გოგებაშვილმა?

·       ჩვენს მიერ შესწავლილი რომელი ლექსი გახსოვთ დედაენაზე?

·       დაასახელეთ ყვავილი, რომელმაც გოგებაშვილს მიახვედრა დედაენის შესწავლა რომელი ასოებით დაეწყო?

მოსწალეები ინსცენირებით წარმოადგენენ უკვე შესწავლილ მასალას

 

 

 

ინდივიდუალური

ინსცენირება რამდენიმე მოსწავლის მონაწილეობით

ფოტოები, ყვავილის აპლიკაცია

 

5 წუთი

 

5

ია-მცენარის აღწერა

როგორია ია?

(პატარა, ნაზი, სურნელოვანი, ლამაზი, სათუთი)

რომელი ასოები გვესმის როცა ყვავილის სახელს ვამბობთ?

(ი და ა)

იას ჩავწერთ გრაფიკული ნიშნებით,

მაგრამ რომ გამოვსახო ასეობით ამისთვის ანბანია საჭირო, დავპატიჟოთ ანბანი კლასში.

გავხსნი ყუთს და იქიდან ამოფრინდებიან ბუშტებზე მიმაგრებული ასოები.

 

 

ბარათები, იის სურათი

 7 წუთი

6

·       ი და ა ასო-ბგერის გაცნობა,

·       ამ ხმოვნებზე დაწყებული სიტყვების დასახელება ,

·       ი და ა ასობგერის ამოცნობა(თამაში)

·       სიტყვის აწყობა

·       სიტყვის და წინადადების წაკითხვა

 

ვერბალური ახსნა

 

პროექტორი, კომპიუტერი

5 წუთი

7

როგორ ფიქრობთ ბავშვებო, რატომ უნდა ვისწავლოთ ანბანი?

ფილმის ჩვენება „ბომბორა“

ძაღლმა ბომბორას რატომ უკბინა?

რა არ იცოდა  ბიჭმა?

ვინ დაეხმარა სწავლაში?

რომელი ყვავილით გააცნო პირველი ასოები?

მადლობა რით გადაუხადა ბომბორამ?

 

გონებრივი იერიში

კითხვა-პასუხი

 

პროექტორი, კომპიუტერი

7 წუთი

8

მოსწავლეთა შეფასება

 

 

შეფასება რუბრიკა

3  წუთი



















четверг, 16 марта 2023 г.

მე და საზოგადოება თემა: ჩემი ოჯახი

         


  გაკვეთილის გეგმა

    სკოლა: შპს მერაბ ჭოხონელიძის საავტორო სკოლა

პედაგოგი: ნინო ნონიაშვილი

კლასი: მესამე

საგანი: მე და საზოგადოება

თემა - ჩემი ოჯახი

სწავლების საფეხური/კლასი: III-ა კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა: 15

სამიზნე ცნება და ცნებასთან დაკავშირებული საკვანძო კითხვები

ცნებები: ქორწინება ოჯახი, ოჯახის წევრები, მეგობრული გარემო, მშობელბის თაობა, შვილების თაობა. ბებია-პაპის თაობა

შეკითხვები:

რა არის ქორწინება?

როგორ გესმით სიტყვა უღელი?

რა პასუხისმგებლობები მაქვს ჩემი ოჯახის წინაშე?

რა არის აუცილებელი ოჯახის ბედნიერებისათვის?

მიზანი:შეძლებენ დამოუკიდებლად გადმოსცენ და ისაუბრონ საკუთარ ოჯახზე;ისაუბრებენერთი ფოტოს ისტორია“-ზე;ასაკის შესაბამისად ჩამოუყალიბდებათ ეთიკისა და ზნეობრივი ღირებულებები

გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნასთან:

·         რა როლი მაქვს ჩემი ოჯახის ცხოვრებაში? (საზ.მეც.დაწყ.(I).1, 13)

·         როგორ უნდა ვეპყრობოდეთ ოჯახში ერთმანეთს (მშობლებს, და-ძმას, ბებია-ბაბუას) პატივისცემით? (საზ.მეც.დაწყ.(I). 2, 3, 14)

·         რატომ მაძლევენ ჩემი ოჯახის უფროსი წევრები რჩევებს? (საზ.მეც.დაწყ.(I).1, 2, 13)

·         რატომ და როგორ უნდა ვზრუნავდეთ ოჯახის წევრები ერთმანეთზე? (საზ.მეც.დაწყ.(I).1, 2,3, 10) რატომ და როგორ უნდა დავაფასო დედის, მამის, ბაბუის და ბებიის შრომა თანაბრად? (საზ.მეც.დაწყ.(I). 2, 3,

 

აქტივობის მიზანი და აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები და კლასის ორგანიზების  ფორმები

სასწავლო რესურსები

დრო(წთ)

1

 

თავდაპირველად ვესალმები კლასს, შევახსენებ ქცევის წესებს, განვუმარტავ შეფასების რუბრიკას.  ამის შემდეგ ვაცნობ გაკვეთილის თემასა და მიზანს:,,ჩვენი დღევანდელი გაკვეთილის თემას წარმოადგენს „ჩემი ოჯახი“

 

ვერბალური ახსნა

გაკვეთილის მიზნები,

შეფასების რუბრიკა

 

3 წთ

2

 

წინარე ცოდნის გააქტიურება მასწავლებელი კლასთან ერთად იხსენებს და განიხილავს თემას რა არის საზოგადობა, ვინ ვართ, რა ადგილი გვიკავია  საზოგადოებაში,

1.      რა არის საზოგადოება?

2.      შეიძლება ჩვენს კლასს საზოგადოება ვუწოდოთ?

3.      რას დაარქმევდით თქვენს მეგობრებს?

4.      ყველა ჩვენგანს ჰყავს  ოჯახი, შეიძლება მას ოჯახი ვუწოდოთ?

გონებრივი იერიში / ფრონტალური კითხვა-პასუხი და ვერბალური ახსნა

დაფა, ცარცი, ფორმატი

12 წუთი

 

3

ახალი მასალის გააქტიურება

აქტივობა:1

ყველა ჩვენგანს ჰყავს  ოჯახი, შეიძლება მას ოჯახი ვუწოდოთ?

მოსწავლეებს ვთხოვ ყველამ თავისი პასუხი ფურცელზე ჩაინიშნოს.

როგორ ფიქრობთ რა არის ოჯახი? პასუხი ჩაინიშნეთ ფურცელზე.

ვინ ცხოვრობს ოჯახში?პასუხი ჩაინიშნეთ ფურცლებზე. შემდეგ მოსწავლეებს სამივე კითხვის პასუხს წავაკითხებ.

მოსწავლეებს განვუმარტავ რომ მათ ახლა სწორედოჯახის განმარტება გააკეთეს, რომ ოჯახი საზოგადოებაა, სადაც ცხოვრობს დედა, მამა, ბავშვბები, ბებია, პაპა, სადაც თბილი და კარგი გარემოა.

 

 

მუშაობა მთლიან კლასსთან და ინივიდუალურად.

ბარათები, ფოტოები

10 წუთი

4

 

აქტივობა:2

როგორ ფიქრობთ როგორ იწყება ოჯახის შექმნა?

დაუკვირდით სურათს  ად დაიხმარე პასუხის გასაცემად. დანართი:1

როგორ ფიქრობთ, რატომ არის აუცილებელი რომ ოჯახის შექმნა იწყებოდეს სიყვარულით?

მოსწავლეები თავად გააკეთებენ დასკვნას რომ ოჯახის კეთილდრეობა ერთანეთის სიყვარულზეა დამოკიდებული

აქტივობა:3

დააკვირდით ფოტოს და გადმოეცით თქვენი აზრი რას ნიშნავს ტოლობა, დანართი :2

მოსწავლეები გამოთქვამენ ვარაუდებს და ჩემი დახმარებით მივალთ დასკვნამდე რომ ოჯახის წევრები, დედა და მამა ტანასწორნი არიან, მათ აქვთ ერთნაირი უფლებები და ისინი ერთად ინაწილებენ ოჯახის საქმეს და ვალდებულებებს

აქტივობა:4

რამდენი ადამიანი შეძლება ცხოვრობდეს ოჯახში და ვინ შეიძლება იყვნენ ისინი?

მოსწავლეებს განვუმარტავ რა არის თაობა

 

გონებრივი იერიში, მთლიან ჯგუფთან

ბარათები, ფოტოები

13 წუთი

 

5

გაკვეთილის შეჯამება

აქტოვობა :6

გავაკეთოთ დასკვნა, რა ყოფილა ოჯახი? როგორი გარემოა იქ? რა არის საჭირო ოჯახის ბედნიერებისათვის.

მოსწავლეებს დავურიგებ სახლის ფორმის ფურცლებს რომლის გარშემო ღრუბლებში უნდა დაწეროთ საკუთარი მოსაზრებები. დანართი:3

აქტივობა:7 მოსწავლეებს ვურიგებ წინდაწინ გამზადებულ ფურცლებს, რომელზეც გამოსახულია მათი ოჯახის წევრი, ვთხოვ სეავსოს ფორმა და ტავის თანაკლასელებს გააცნოს ფოტოზე გამოსახული  ადამიანი.

ინდვიდუალური

ბარათები, ოჯახის ფოტოები

5წუთი

6

მოსწავლეთა შეფასება და დავალების მიცემა

 

 

შეფასბის რუბრიკები

2 წუთი