ფრაგმენტები გაკვეთილიდან
რესურსები:
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
“ყიყლიყო” ( ინტეგრირებული: ბუნება, ხელოვნება)
|
სწავლების საფეხური
|
მეორე კლასი ნ. ნონიაშვილი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
12.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
კითხვის უნარის გავარჯიშება - შეძლოს შინაარსობრივად დატვირთული ქვეტექსტების შემცველი მხტვრული ტექსტის წაკითხვა და გაგება.
ზეპირმეტყველების უნარის გავარჯიშება.
მეხსიერებისა და ყურადღების გავარჯიშება - შეძლოს გამოცანების ამოცნობას, მცირე ტექსტის შედგენას .
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა მეტ-ნაკლებად იციან შინაური და გარეული ფრინველების შესახებ. ისინი ერთმანეთისაგან გაარჩევენ შინაურ და გარეულ ფრინველებს, რაც ხელს შეუწყობს ამ გაკვეთილის წარმატებით ჩატარებას.იციან ფერების წარმოშობის ისტორია (ზღაპარი), მთავარი და მიღებული ფერები
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მუშაობა წყვილებში
ბარათებზე დაწერილი გამოცანების ამოცნობა, კლიპის ჩვენება,
მამლის აღწერა, მისი ნიშან-თვისებების ჩამოყალიბება, მისი როლი და მნშვნელობა ბუნებასა და ადამიანი ცხოვრებაში
3. აქტივობა:
ფერადი და უფერული მამლების შედარება, მცირე ტექსტის შეთხზვა “ფერადი და უფერული მამალი”, პრეზენტაცია.
4. აქტივობა:
ნასწავლი ტექსტის გახსენება “ფერადოვანი ქალაქის ამბები”,
მიღებული და ძირითადი ფერები, საუბარი ფერებზე: “რომელი ფერებით შევღებოთ მამალი?”
5 .აქტივობა:
ტექსტის გაცნობა, ანალიზი, კითხვა,სიტყვის სკივრი, კითხვებზე პასუხი, დავალება
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
ფურცელი, ფერადი ფანქრები, სახელმძღვანელო.
წინდაწინ გამზადებული ბარათები, მამლის სურათები, საწერი კალამი. პროექტორი, კომპიუტერი
|